22 Zjazd ISRHML w USA
Badaczki z Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją Zakładu Biologii Medycznej WNoZ WUM uczestniczyły w 22 Zjeździe ISRHML w USA.
Badaczki z Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją Zakładu Biologii Medycznej WNoZ WUM uczestniczyły w 22 Zjeździe ISRHML w USA.
W dniach 8-13 grudnia 2024 r. w Charlston, USA odbyła się pięciodniowa konferencja Światowego Towarzystwa Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją poświęcona najważniejszym zagadnieniom związanym z wczesnym żywieniem dzieci i karmieniem piersią i mlekiem kobiecym.
Wyniki swoich prac prezentował także polski zespół – dr hab. Gabriela Olędzka, kierownik Zakładu Biologii Medycznej, dr hab. Aleksandra Wesołowska, kierownik Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją oraz dr hab. Agnieszka Bzikowska-Jura.
Badaczki prezentowały, podczas sesji plakatowych, wyniki zrealizowanych w ostatnich latach dwóch projektów naukowych – wielośrodkowego badania dotyczącego składu mleka dawczyń, przeprowadzonego w ramach Partnerstwa Strategicznego NAWA oraz projektu NAWA interwencyjna dotyczącego bezpieczeństwa szczepień w czasie laktacji, w którym uczestniczyła doktorantka WUM - mgr Kinga Kalita Kurzyńska.
Na konferencji duże zainteresowanie wzbudził też plakat zgłoszony przez dr Magdalenę Babiszewską - Aksamit dotyczący projektu humanitarnego, zrealizowanego we współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego z dotacji z UNICEF, w odpowiedzi na kryzys uchodźczy w Ukrainie.
Konferencja podzielona była na dwanaście sesji tematycznych, które dotyczyły: najnowszych odkryć w obszarze immunologii mleka kobiecego, znaczenia zdrowia i kondycji matki na skład mleka, genomiki, epigenetyki oraz transkryptomiki mleka kobiecego, a także prewencyjnemu działaniu karmienia piersią w rozwoju chorób cywilizacyjnych.
Prezentowane wyniki podkreślają konieczność postrzegania mleka kobiecego jako systemu biologicznego, do którego należy nie tylko matka i jej dziecko, ale także otoczenie, najbliższa rodzina, ale i środowisko zewnętrze. Obecni na konferencji przedstawiciele WHO i NHI podkreślali znaczenie karmienia piersią jako ważnej interwencji w zakresie zdrowia publicznego.